Юнацький епіфізеоліз головки стегнової кістки

Юнацький епіфізеоліз головки стегнової кістки (ЮЕГСК) – захворювання підліткового віку, яке характеризується тяжким прогресуючим ураженням проксимального відділу стегна (відбувається зміщення шийки стегнової кістки вверх та допереду відносно епіфіза голівки стегнової кістки).

Частота цього захворювання є невисокою, проте воно нерідко стає однією з причин розвитку раннього інвалідності серед молодих людей. Хвороба виникає частіше у підлітковому віці та страждають переважно хлопчики. Факторами ризику виникнення хвороби є надмірна вага дитини та генетична схильність (у батьків у дитинстві були аналогічні проблеми). У близько 21% дітей процес уражає обидва стегна.

Точна причина невідома, ймовірно вона пов’язана із ослабленням росткової зони голівки стегна, яке може виникати внаслідок травми, гормональних змін, запалення суглоба або внаслідок надмірного навантаження через ожиріння.

Симптоми

Хвороба може мати гострий (до 3 тижнів) або хронічний (більше 3 тижні) перебіг.

Хронічний перебіг характерний у 80-90% випадків. На ранніх стадіях будь-які прояви хвороби відсутні, що призводить до запізнілої діагностики та лікування. Перші ознаки хвороби включають болі в ділянці кульшового або колінного суглоба, накульгування; в подальшому внаслідок прогресування патології формується характерна ходьба з поворотом ноги назовні.

Гострий перебіг часто виникає через травму (падіння з висоти, удар в ділянку кульшового суглоба); характерний різкий біль у ділянці кульшового суглоба та обмеження рухів в кульшовому суглобі.

Для постановки діагнозу необхідне проведення рентгенографії кульшових суглобів (у задній проекції та в положенні Лаунштейна); визначається стадія хвороби та ступінь зміщення епіфіза стегнової кістки.

Лікування

Направлене на попередження подальшого зміщення епіфіза голівки стегна, його стабілізація у правильному положенні та стимуляція раннього закриття зони росту голівки стегнової кістки.

Консервативне лікування проводиться як підготовчий етап до операції (строгий ліжковий режим, розвантаження суглоба).

Хірургічне втручання є основним методом лікування; воно залежить від ступеня зміщення епіфіза голівки та стадії хвороби. У нашій клініці виконуються весь спектр хірургічних втручань з приводу юнацького епіфізеолізу голівки стегнової кістки.

  1. У випадках раннього виявлення хвороби та незначного зміщення можливе стабілізація епіфіза голівки стегнової кістки у правильному положенні гвинтами;
  2. При пізньому виявленні патології та значному зміщення епіфіза стегнової кістки проводяться складні реконструктивні хірургічні втручання на стегновій кістці.

Пам’ятайте, рання діагностика хвороби є запорукою успішного лікування. При виникненні болів у кульшовому суглобі обов’язково звернуться до ортопеда.

Вам також має сподобатись...