Рахіт та рахітоподібні захворювання

Рахіт та рахітоподібні захворювання

Для правильного розвитку кісткової системи в організмі потрібен вітамін Д. Він впливає засвоєння кальцію, міцність кісток та ріст дитини. Зниження його кількості в організмі призводить до зменшення кальцію у кістках та їх розм’якшення (такі випадки називаються остеомаляція), що може призводити до деформацій ніг дитини.

Коротко про метаболізм вітаміну Д.

Вітамін Д виробляються у шкірі людини під впливом сонячного випромінювання (холекальциферол), а також надходить з їжею. Проте ця форма вітаміну Д є неактивною, процес його активації (гідроксилювання) проходить у печінці та нирках. Пройшовши процес активації вітамін Д стає активним та впливає на клітини кишківника та нирок (сприяє всмоктуванню кальцію та засвоєнню його у кістках).

Рахіт

Недостатність вітаміну Д може виникати з різних причин. Найчастіше це відбувається через недостатнє перебування дитини на сонці (осінньо-зимовий період), зниження надходження вітаміну Д з їжею. Розвивається захворювання, викликане дефіцитом вітаміну Д – рахіт.

Найбільш активно в шкірі вітамін Д утворюється в період між 1200 та 1600 год, коли дитина перебуває на сонці. Тому необхідно давати профілактичну дозу вітаміну Д і влітку.

У випадках розвитку у дитини рахіту через розм’якшення кісток виникає викривлення ніг, дитина відстає у рості та розвитку.

Рахітоподібні захворювання

Вітамін Д є обов’язковим елементом для нормального росту та розвитку дитини, а також для профілактики виникнення рахіту. Проте в окремих випадках під час прийому вітаміну Д все ж розвиваються ознаки рахіту. Дитина потребує поглибленого обстеження ортопедом для виключення інших, рідкісних рахітоподібних захворювань.

Вітамін-Д-залежний рахіт – захворювання, яке пов’язане з порушенням метаболізму вітаміну Д, яке призводить до порушення насичення кісток мінеральними речовинами (кальцієм та фосфором) та їх деформацій. Вітамін-Д-залежний рахіт є генетичним захворюванням, виникає при порушенні процесу гідроксилювання неактивних форм вітаміну Д у нирках (тип I), або внаслідок порушення сприйняття клітинами організму вітаміну Д (тип II).

Вітамін-Д-резистентний рахіт (фосфат-діабет) – спадкове захворювання нирок, що супроводжується збільшенням виведення фосфору з організму, і як наслідок, формуванням деформацій нижніх кінцівок та затримкою росту дітей.

Рахітоподібні захворювання потребують індивідуального лікування.

Клініка має великий досвід діагностики різноманітних порушень обміну вітаміну Д, кальцію та фосфору. Ми застосовуємо найсучасніші методи медикаментозного лікування порушень, проводимо хірургічне лікування при викривленнях ніг у дитини малотравматичними методиками.

Вам також має сподобатись...