Хвороба Пертеса

Хвороба Пертеса – це захворювання кульшового суглобу у дітей, яке розвивається через порушення кровообігу в голівці стегнової кістки. Припинення кровообігу призводить до загибелі (“ішемічного некрозу”) клітин голівки стегнової кістки, та як наслідок веде зміни форми (деформації) голівки стегнової кістки.

Симптоми

Захворювання характерно у віку дитини 4-12 років. Перші ознаки захворювання виражені слабо і відрізняються непостійністю. Загальний стан дитини не страждає. З’являється накульгування, яке швидко зникає при розвантаженні кінцівки, але потім знову відновлюється. Помірний біль в ділянці ураженого кульшового суглоба нерідко «віддає» в колінний суглоб. Біль зазвичай виникає вдень, під час ходьби. При детальному огляді можна виявити незначне зменшення об’єму м’яких тканин стегна і гомілки, невелику згинальну контрактуру (неповне розгинання) кульшового суглоба, обмеження відведення і внутрішньої ротації (повороту досередини) стегна. Остаточний діагноз можна встановити на основі рентгенографії кульшових суглобів.

Перебіг хвороби

Тривалість перебігу 3-6 років; перебіг має 5 чітких стадій:

  1. стадія підхрящову некрозу (відмирання): на рентгенографії патологія не проявляється;
  1. стадія імпресійного перелому: голівка стегнової кістки деформується (сплощується);
  2. стадія фрагментації: голівка стегнової кістки розділяється на окремі фрагменти, одночасно із процесами розсмоктування старої голівки формується нова кістка;
  3. стадія відновлення: відновлюється контури та структура голівки стегнової кістки, але деформація голівки залишається;
  4. стадія наслідків хвороби Пертеса: завершуються процеси перебудови форми голівки стегнової кістки, залежить від проведеного лікування на попередніх стадіях.

Лікування хвороби Пертеса залежить від віку дитини, стадії хвороби на момент виявлення. Лікування як правило довготривале, триває від 1,5 до 4 років.

Основною метою лікування є запобігання деформації головки стегнової кістки шляхом утримання голівки стегнової кістки у вертлюговій западині в оптимальному положенні до її повного відновлення. В англомовній літературі цей принцип лікування має назву containment. Лікування хвороби Пертеса може бути консервативним і хірургічним.

Консервативне лікування – основною метою є розвантаження ураженої кінцівки. На ранніх стадіях захворювання у дитини повинна дотримуватися ліжкового режиму, викоривувати ортез (спеціального пристрою, який утримує ногу в положенні відведення та внутрішньої ротації). Дозволяють ходити на милицях, не наступаючи на «хвору» ногу. Одночасно призначаються загальнозміцнююче лікування, вітамінотерапію, фізіотерапевтичні процедури для покращення кровообігу у кульшовому суглобі. При відсутності болю проводиться масаж і лікувальна гімнастика. Ходьба з повним навантаженням дозволяється тільки при рентгенологічно підтвердженому відновлення структури головки стегнової кістки.

Хірургічне лікування виконується при несвоєчасному виявленні хвороби, формуванні деформації голівки стегнової кістки. Лікування спрямоване на відновлення співвідношення між голівкою та вертлюговою западиною (досягнення принципу containment). Хірургічне лікування прискорює процеси відновлення голівки стегнової кістки, попереджує розвиток її деформації, що дозволяє раніше дозволити самостійну ходьбу з навантаженням на «хвору» ногу.

При правильному і вчасно розпочатому лікуванні кульшовий суглоб відновлюється, а невеликі зміни в ньому не заважають людині надалі зберігати свою працездатність. При відсутності лікування хвороба Пертеса може призвести до повного порушення функції суглоба, ранної інвалідизація та потреби в проведенні ендопротезування (заміна кульшового суглоба).

Будьте уважні до самопочуття своєї дитини, і як тільки помітите описані симптоми хвороби Пертеса, відразу ж звертайтеся до лікаря-ортопеда. Ця хвороба досить добре лікується на початкових стадіях, але в ході розвитку захворювання потрібно значно більше сил і часу, щоб впоратися з недугою.

Вам також має сподобатись...