Що повинні знати батьки про поворот стопи досередини під час ходи у дітей! “Intoeing”.

Поворот стопи досередини описано в англомовній літературі «Intoeing», як стан, коли дитина ходить або біжить з повернутою стопою в середину, замість того , щоб тримати стопу прямо вперед. Батьки зазвичай називають цей стан, як «клишоногість» .

Однією з частих причин звернення батьків до дитячих ортопедів є скарги на надмірне приведення обох або однієї стопи у дитини під час ходи.

Доводиться чути дані скарги батьків на те, що лікарі не звертають достатньої уваги на проблему, яку бачать всі( вихователі дитячого садочка, родичі, друзі).

Початкові прояви «Intoeing» , виникають з початком ходи дитини (з 1-го року життя), проте дана проблема може виникати у різному віці та з різних причин. Таке хибне положення стопи під час ходи та бігу дуже часто призводить до падінь дитини, за рахунок чіпляння пальцями однієї стопи за п`яту іншої.

Як правило «Intoeing» не є причиною виникнення болей, а також не призводить до розвитку артриту кульшового суглобу.

Слід звернути увагу на те, що наявність больового синдрому в поєднанні з «Intoeing», може бути проявом різних патологічних станів чи захворювань скелету дитини (дисплазія кульшових суглобів, рахітична деформація нижніх кінцівок та інше) і повинно обов’язково бути виключено дитячим ортопедом!!!

У разі відсутності ортопедичних захворювань для переважної більшості дітей молодше 8-ми років, існуюча деформація та порушення функції ходи з часом закінчується самокорекцією і не потребує використання консервативного лікування (ортезування, використання різних шин) та хірургічної корекції.

Які ж основні причини розвитку такої ходи у дитини?

Виділяють наступні причини розвитку «intoeing» у дітей, повязаних з анатомічними особливостями розвитку кісток нижніх кінцівок:

  • Торсія стегнової кістки (1)
  • Торсія кісток гомілки (2)
  • Приведення переднього відділу стопи (3)

1)Торсія стегнової кістки найбільш виражена у віці 5-6 років і клінічно проявляється ходою дитини з повернутими досередини ніжками. (мал.) Як правило у більшості дітей торсія і набуває нормальних показників до 10-12 років. Якщо до цього віку самокорекція торсії не наступає і клінічно супроводжується дискомфортом та болями в кульшовому суглобі, в такому разі слід розглядати можливість хірургічної корекції.

2) Наявність торсії кісток гомілки у дитини до 10 років не потребує лікування, якщо дана деформація не призводить до порушення функції ходи.

3)Причиною виникнення приведення переднього відділу стопи вважається положення плода до народження.

Більшість таких деформацій корегуються без лікування у перші місяці життя дитинки. Проте тут потрібно уважно диференціювати, в яких випадках може наступити  самокорекція, а які з них потребують лікування етапними гіпсовими пов`язками(мал) і спеціалізованими ортопедичними пристроями(ортезами). В цьому питанні Вам допоможе розібратися дитячий ортопед.

Дітей з «intoeing» не потрібно обмежувати у фізичній активності , нема на даний час проведених наукових досліджень які б підтверджували розвиток ранніх артритів чи проблем зі спиною у дітей з такою ходою.
Якщо «intoeing» у Вашої дитини прогресує  обов’язково зверніться за спеціалізованою консультацією. Запам’ятайте!!!Більшість дітей з intoeing не потребують ніякого лікування і самокорекція наступає з часом.
Ортопедичне  взуття та ортезування є неефективними у лікуванні даної патології  і тільки будуть викликати у Вашої дитини  дискомфорт, можуть  рекомедуватися лікарями для виключених випадків.
Найкраще , чим ви можете допомогти  Вашій дитині є заохочення до фізичної активності і уникати переїдання.Лікування матінкою природою є безпечним , недорогим і ефективним!!!

Вам також має сподобатись...